2014-2015 Veris / FC Tiraspol

2015-2016 Speranța Nisporeni

Naționala Moldovei: 21 de meciuri / 2 goluri

Denis Calincov a început să practice sportul rege la Școala de Fotbal a clubului Zimbru, sub conducerea antrenorilor Nicolae Esin şi Nicolae Tabaciuc.

S-a remarcat prima dată la ediţia a doua a Cupei FMF pentru juniori, la 1 mai 2001, când a fost titular în semifinala cu selecţionata Belarusului. Moldova U16 a învins cu 3-1, iar Denis Calincov a marcat două goluri. Putea să fie și o triplă în dreptul numelui său, dar a ratat un penalty în minutul 76. Chiar dacă nu a marcat în finala cu România, naționala noastră, antrenată de Ilie Carp, a învins la loviturile de departajare cu 4-2. Calincov a transformat unul dintre aceste penalty-uri, obținând astfel unul dintre primele sale trofee ca fotbalist.

A debutat la Zimbru, pentru echipa a doua, la 25 martie 2000, contra echipei Fortuna Edineţ, scor 0-3. În etapa următoare trimite balonul în poarta Daciei.

Primul meci la echipa de bază îl joacă peste un an. La 27 martie 2002 a intrat pe teren în mintul 70 al partidei cu FC Agro. Primul gol l-a înscris în poarta celor de la Happy End Camenca, la 18 mai 2002, pe Stadionul Republican, în victoria cu 10-0.

A fost convocat de antrenorul Petru Efros la selecţionata de juniori U17 pentru preliminariile Campionatului European. În 2001 a debutat în faza grupelor organizate în Israel. În primul meci, cu selecţionata organizatoare, Moldova conducea cu 2-0, dar până la urmă gazdele au egalat, 2-2. Un gol a fost marcat de Calincov, minutul 69.

În următoul an participă din nou în PCE. Turneul preliminar s-a desfăşurat în Armenia. La 7 martie 2002, pe Stadionul „Ararat” din Aracs, Moldova a trecut de Malta, cu Denis Calincov în lot. Urma un meci greu cu gazda turneului - selecţionata Armeniei. În minutul 23, scorul era deja 2-0 pentru Moldova. Golul cu numărul doi l-a înscris Denis. Armenii au ripostat în ultimul minut de joc, dar echipa noastră se califică pentru prima şi ultima dată la un turneu final european U17, care avea să fie găzduit de Danemarca.

La 27 aprilie 2002, pe stadionul „Nakskov Idraetspark” din Nakskov, echipa Moldovei a întâlnit Iugoslavia. Arbitrul Kelly Alan din Irlanda a înregistrat la pauză scorul de 1-0 pentru iugoslavi. După reluarea jocului, Calincov  şutează  puternic şi balonul a intrat în plasa adversă, după o deviere a iugoslavului Pajovic, scorul devenind 1-1. În decurs de trei minute,  sârbii înscriu de două ori prin Vukcevic, dar Calincov reduce din handicap, 2-3. Tot el a mai  marcat o dată, când a redus din avantajul iugoslavilor, 3-5. Vukcevic pune punctul pe “i”, marcând cu patru minute înainte de final.

De două ori au egalat scorul fotbaliştii noştri și în  meciul cu spaniolii, dar eliminarea lui Vlasov din minutul 55 a pus capăt speranţelor noastre,  spaniolii învingând cu  4-2.

Cehii ne-au învins greu, după ce la pauză scorul era 1-1. Doar finalul  mai slab al echipei noastre a permis cehilor să învingă.

Revelaţia turneului a fost Denis  Calincov,  discipolul Școlii de fotbal Zimbru, care în trei jocuri a marcat cinci goluri, fiind co-autor şi la al  şaselea. În opt meciuri oficiale la U17, a înscris de șapte ori, record care nu este bătut nici astăzi de nimeni la această categorie.

Talentatul moldovean este „vânat” de mai multe cluburi europene şi în cele din urmă, prin intermediul agentului Aracadie Zaporojanu, ajunge la titratul club belgian Anderlecht Bruxelles, unde începe din 2002 la echipa de juniori.

Este chemat la echipa naţională de tineret şi la primul meci, cu Ungaria, înscrie. Într-un singur an a jucat la trei echipe naţionale: U17, U19 şi U21 - record pentru Moldova din acest punct de vedere.

La 18 ani neîmpliniţi a fost convocat la naţionala Moldovei. La 20 august 2003, pe Stadionul Mayis din Ankara, în amicalul cu Turcia, a intrat pe teren în minutul 89, înlocuindu-l pe Vadim Boreţ. A fost debutul lui fără gol.

Ambele goluri la selecţionată, pentru care a jucat 21 de meciuri, le-a marcat în 2009. La 10 iunie 2009 a trimis balonul în poarta naţionalei Belarusului, rezultat 2-2, iar la 14 octombrie în confruntarea din Preliminariile Campionatului Mondial a înscris cu Israel, în minutul 83, golul de onoare ca răspuns la cele trei ale gazdelor.

După doi ani la Anderlecht, unde nu a bifat nici un meci la prima echipă, este împrumutat la formaţia olandeză Heerenveen. Aici a jucat două meciuri. La 21 ianuarie 2005, cu FC Den Bosh, 2-1 (80 de minute), şi cu FC Twente, 1-2  (21 de minute).

Semează cu FC Heracles Almelo, unde în sezonul 2005-2006, a evoluat în 14 partide. A debutat la Heracles la 10 septembrie 2005 pe stadionul unde a mai jucat în anul precedent în meciul  Heerenveen – Herakles, 1-2. În minutul 73 l-a schimat pe Thijs Sluijter. La 25 septembrie, antrenorul i-a ofeeit lui Denis toate cele 90 de minute de joc în meciul cu Sparta Roterdam. Cele două goluri le-a marcat formaţiilor AZ, scor 2-2, la 5 noiembrie (în minutul 58 a adus echipa în avantaj 2-1), şi a oferit o pasă de gol, și lui RBC Roozendaal, la 20 noiembrie, când a trimis mingra în plasa porţii adverse în minutul 76,  iar cu trei minute înainte de final a servit un coleg cu o pasă de gol.

În următorul sezon se transferă la o altă echipă olandeză - SC Cambuur Leeuwarden, unde a jucat în perioada 2006-2007 şi a adunat 24 de prezenţe, dar în divizia secundă olandeză.

În 2008 a stat pe tușă, fără echipă. Acidentările l-au ţinut departe de gazonul verde. După şase ani revine în Moldova unde evoluează la Academia Chişinău.

Se transferă în Azerbaidjan la Khazar Lenkoran, unde are un sezon bun, şi era numit de suporteri „Messi din Moldova”. În urma sondajului efectuat de specialişti, Calincov s-a situat al treilea în topul celor mai buni fotbalişti din campionatul azer. Dar contractul se încheie şi se întoarce definitiv în Moldova, unde a mai evoluat periodic la Rapid Ghidighici, Dacia Chişinău, Academia Chişinău, Veris Chişinău, FC Tiraspol şi Speranţa Nisporeni.

Un sezon mai bun a prins în 2013-2014. A fost mai întâi la Rapid Ghidighici, unde a jucat în toamnă 16 meciuri şi a marcat de două ori. Dar formaţia se retrage din campionat şi Denis ajunge la Academia Chişinău. În cele 12 meciuri a marcat în poarta adversarilor de opt ori. La 14 martie a reușit o dublă contra echipei Speranţa Crihana Veche, ca la 15 mai 2014 să înscrie un  ”pocker” în 30 de minute aceleiaşi echipe.

După încheierea carierei de fotbalist, își încearcă forțele în calitate de antrenor. A antrenat Spicul Chişcăreni în Divizia Națională, apoi din februarie 2019 este numit director la ŞSF Nr. 1 din Chişinău, Sectorul Râşcani. Din acest sezon este, neoficial, antrenor principal la Codru Lozova. (Fragment din cartea ”110 Legende ale fotbalului moldovenesc” de Valentin Iacovlev)