Categorii
- Naționale
- Competiții
- FMF
-
Proiecte FMF
- Open Fun Football Schools
- Fotbal în școli
- Prin fotbal să creștem sănătoși
- Proiectul NOI
- Grassroots
- We play strong
- UEFA Playmakers
- Turnee pentru copii
- Şcoala Voluntarului – PRO Fotbal
- Fotbal sigur pentru copiii din Moldova
- Fotbalul ne Unește
- La firul ierbii
- Community Development Officer
- Istoria fotbalului
- Turneul Viitorul
- Fotbal în grădinițe
- Istoria Fotbalului
- EDITORIAL
- UEFA
- FIFA
- Academia FMF
- Wesport
Căutare
Calendarul Noutăților

Selecționata WU15 a Moldovei s-a reunit la Centrul de Pregătire a Selecționatelor Moldovei din Vadul lui Vodă pentru a desfășura un stagiu de pregătire, urmat de participarea la Turneul de Dezvoltare UEFA 2025, care va avea loc în Albania între 24–29 septembrie la Casa Fotbalului din Tirana. Adversarele Moldovei la acest turneu vor fi Albania, Kosovo și Estonia. Vezi mai jos imagini de la primele antrenamente ale naționalei WU15.
Lotul convocat pentru această acțiune și pentru meciurile din cadrul Turneului de Dezvoltare UEFA este următorul:
Portari: Ionela Munteanu (FC Zimbru), Alexandrina Novacov (Real Succes-ȘS-11)
Fundași: Adela Vranceanu (CF Steaua Ialoveni), Maria Velikaia, Dana Cușnir (ambele la PGU ȘS4-Legia), Iuliana Ciurca, Snejana Gubenco, Ionela Zagorneanu (toate trei la Real Succes-ȘS-11), Melisa Munteanu (CSF Bălți), Alexandra Balmuș (Bohemian FC, Irlanda)
Mijlocași: Tatiana Gheorghița, Alexandra Cercel, Avrora Voteacova (toate trei la FC Zimbru), Ana Pleșca (FC Poli Timișoara, România), Mădălina Nicolaev, Alexandra Bețișor (ambele la Real Succes-ȘS-11), Carina Furtuna (FC Olimp), Ionela Gîrleanu (FC Petrocub)
Atacanți: Adelina Chirilov (FC Zimbru), Victoria Darie (Real Succes-ȘS-11)
Programul meciurilor la Turneul de Dezvotare UEFA 2025:
24 septembrie. Ora 16:00. Albania – Moldova (Casa Fotbalului din Tirana)
26 septembrie. Ora 12:00. Moldova - Kosovo (Casa Fotbalului din Tirana)
29 septembrie. Ora 12:00. Estonia – Moldova (Casa Fotbalului din Tirana)
Dezvoltarea fotbalului la nivel de juniori este unul dintre punctele cheie ale filosofiei FMF. Competițile de tipul „Turneul de Dezoltare UEFA” oferă posibilitate jucătorilor tineri să obţină experienţă internațională. Decizia creării unor astfel de competiții, cu participarea juniorilor, a fost luată în toamna anului 2011, în cadrul unei ședințe de lucru, la solicitarea președinților și secretarilor generali ai asociațiilor membre ale UEFA. În prezent, turneele de dezvoltare ale UEFA reprezintă și o bună etapă de pregătire pentru selecționatele de juniori în perspectiva participării la competițiile majore.

Fotbal feminin. Selecționata WU15 s-a reunit înainte de Turneul de Dezvoltare UEFA din Albania