Internaționalul moldovean Daniel Dumbravanu este noul jucător al formației FC Voluntari. Fundașul central, în vârstă de 23 de ani, continuă parcursul său la nivel profesionist, alăturându-se echipei ilfovene până la sfârșitul sezonului, sub formă de împrumut de la CFR Cluj 1907.
În luna iunie, Dumbravanu a ajuns la formația clujeană de la Lucchese 1905. Pentru CFR Cluj a bifat două apariții în primul eșalon al României, reușind să înscrie un gol. La echipa ardeleană a fost coleg cu Virgiliu Postolachi, alături de care evoluează și la naționala Moldovei.
În sezonul precedent, Dumbravanu a evoluat în Serie C, al treilea eșalon valoric al fotbalului italian, pentru formațiile Lucchese 1905 și ACR Messina, acumulând 19 apariții în campionat.
La nivel internațional, Dumbravanu a trecut prin toate reprezentativele de juniori și tineret ale Republicii Moldova, ajungând până la naționala de seniori, pentru care a adunat deja 7 selecții. Ultima prezență a fost consemnată în partida din 5 septembrie, contra Israelului, în preliminariile Campionatului Mondial 2026.
Format la Zaria Bălți, Daniel și-a făcut debutul în competițiile europene încă din adolescență, în preliminariile UEFA Europa League. La doar 17 ani a fost transferat în Italia, de Genoa CFC, unde a evoluat constant la nivel de tineret și a debutat în prima echipă într-un meci de Cupa Italiei contra lui Juventus Torino. Ulterior, a mai evoluat pentru cluburi precum Pescara, Lucchese, Siena, SPAL și Messina, acumulând experiență în diferite eșaloane ale fotbalului italian. De asemenea, a avut și o perioadă la APOEL Nicosia, în Cipru.
Federația Moldovenească de Fotbal îi urează succes lui Daniel Dumbravanu în noul său club!
-14841-1757336751.png)
Daniel Dumbravanu, la FC Voluntari