Feminin (Naționale)

Naționala feminină - locul 2 la turneul “Il Calcio è rosa – donne e pace”

21 feb 2020 de Victor Daghi

Naționala feminină a pierdut finala turneului “Il Calcio è rosa – donne e pace”, din Italia. Fetele noastre au fost învinse de reprezentativa Kosovo, scor 1-3. Astfel, echipa antrenată de Eduard Blănuță a încheiat pe locul 2 competiția organizată în regiunea italiană Lazio, la care au participat 8 echipe.

În marea finală, reprezentativa noastră a condus cu 1-0, prin golul marcat de Cristina Cerescu din penalty, în minutul 33. Adversarele au egalat în minutul 36, prin Kaltrina Biqkaj, la fel din penalty.

În repriza secundă reprezentativa din Kosovo a mai marcat de două ori (Loreta Lulaj în min. 47 și aceiași Kaltrina Biqkaj în min. 59), obținând victoria cu 3-1.

Pentru Naționala noastră au evoluat:
Margarita Panova, Cristina Cerescu, Ana Arnautu, Iulia Petelca, Anastasia Sivolobova, Carolina Țabur, Violeta Mițul, Irina Topal, Daniela Mardari, Diana Loghin (Alina Chirica, 52), Victoria Țurcanu.
Rezerve: Daniela Cuțuruba, Veronica Cojuhari, Alexandra Trofimov, Nadejda Petrovscaia, Bianca Druță, Anastasia Melnic, Tatiana Lucaș, Daria Meșina.
Selecționer: Eduard Blănuță

Rezultatele Moldovei la acest turneu:
Moldova – C. R. Abruzzo (Italia) 4-0
Moldova – Grifone Gialloverde football club (Italia) 6-0
Moldova – Anglia (selecționata colegiilor) 1-0
Moldova – Kosovo 1-3

Pentru Naționala feminină acest turneu este o etapă de pregătire către preliminariile Campionatului European la fotbal feminin 2021. Moldova va juca următorul meci pe 7 martie 2020, cu Polonia, în deplasare.