Clasament
Loc Echipă Meci Victorii Egalități Înfrângeri Golaveraj Puncte
1. Milsami 17 14 1 2 37-6 43
2. Sheriff 18 13 2 3 37-10 41
3. Zaria 17 12 3 2 30-11 39
4. Dacia 17 10 2 5 25-9 32
5. Zimbru 18 9 3 6 17-16 30
6. Petrocub-Hînceşti 17 5 5 7 17-22 20
7. Academia 17 6 0 11 13-24 18
8. Speranța 17 5 3 9 16-22 18
9. Dinamo-Auto 17 3 3 11 16-31 12
10. Ungheni 17 2 4 11 13-44 10
11. Saxan 18 2 2 14 11-37 8
Etapa 1
Etapa 2
Etapa 3
Etapa 4
Etapa 5
Etapa 6
Etapa 7
Etapa 8
Etapa 9
Etapa 10
Etapa 11
Etapa 12
Etapa 13
Etapa 14
Etapa 15
Etapa 16
Etapa 17
Etapa 18
Etapa 19
Etapa 20
Etapa 21
Etapa 22
Etapa 23
Etapa 24
Etapa 25
Etapa 26
Etapa 27
Etapa 28
Etapa 29
Etapa 30
Etapa 31
Etapa 32
Etapa 33
Rapoarte de joc
1 25.07.2016 video FC Dacia- FC Zimbru

0-1

s. Speia, stad. «Dacia» 18:00
2 23.07.2016 video FC Milsami - FC Saxan

2-0

Orhei, CSR 18:00
3 24.07.2016 video FC Academia - CF Ungheni

4-1

s. Ghidighici 18:00
4 23.07.2016 video CSF Speranța - Dinamo-Auto

0-0

Nisporeni, teren sintetic 18:00
5 23.07.2016 video FC Sheriff - FC Zaria

1-2

Tiraspol, CS «Sheriff» 19:00
6   FC Petrocub-Hîncești - liberă      
      Rapoarte de joc
7 31.07.2016 video FC Zimbru - FC Milsami 1-0 Chișinău, stad. «Zimbru» 19:00
8 30.07.2016 video FC Saxan - FC Academia 1-0 Ceadîr-Lunga, tern sintetic 18:00
9 31.07.2016 video CF Ungheni - CSF Speranța 0-0 Nisporeni, teren sintetic 18:00
10 30.07.2016 video FC Dinamo-Auto - FC Sheriff 0-1 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 18:00
11 30.07.2016 video FC Zaria - Petrocub-Hîncești 0-0 Bălți, stad. orășenesc 18:00
12   FC Dacia - liberă      
Rapoarte de joc
13 06.08.2016 video FC Milsami - FC Dacia 1-0 Orhei, CSR 18:00
14 06.08.2016 video FC Academia - FC Zimbru 0-2 s. Ghidighici 18:00
15 05.08.2016 video CSF Speranța - FC Saxan 2-1 Nisporeni, teren sintetic 18:00
16 06.08.2016 video FC Sheriff - CF Ungheni 7-0 Tiraspol, CS «Sheriff» 19:00
17 05.08.2016 video Petrocub-Hîncești - Dinamo-Auto 3-1 Hîncești, stad. orășenesc 18:00
18   FC Zaria - liberă      
Rapoarte de joc
19 13.08.2016 video FC Dacia - FC Academia 2-0 s. Speia, stad. «Dacia» 17:30
20 14.08.2016 video FC Zimbru - CSF Speranța 2-0 Chișinău, stad. «Zimbru» 19:00
21 14.08.2016 video FC Sheriff - FC Saxan 3-0 Tiraspol, CS «Sheriff» 18:00
22 13.08.2016 video Ungheni - Petrocub-Hîncești 0-2 Nisporeni, teren sintetic 17:30
23 14.08.2016 video FC Dinamo-Auto - FC Zaria 1-3 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 17:30
24   FC Milsami - liberă      
Rapoarte de joc
25 20.08.2016 video FC Academia - FC Milsami 0-4 s. Ghidighici 17:00
26 20.08.2016 video CSF Speranța - FC Dacia 1-2 Nisporeni, teren sintetic 17:00
27 20.08.2016 video FC Sheriff - FC Zimbru 3-0 Tiraspol, CS «Sheriff» 18:00
28 21.08.2016 video Petrocub-Hîncești - FC Saxan 2-1 Hîncești, stad. orășenesc 17:00
29 21.08.2016 video FC Zaria - CF Ungheni 3-0 Bălți, stad. orășenesc 17:00
30   FC Dinamo-Auto - liberă      
Rapoarte de joc
31 21.09.2016 video FC Milsami - CSF Speranța 4-0 Orhei, CSR 16:00
32 21.09.2016 video FC Dacia - FC Sheriff 3-0 s. Speia, stad. «Dacia» 16:00
33 21.09.2016 video FC Zimbru - Petrocub-Hîncești 0-0 Stad. «Zimbru», teren natural №2 16:00
34 04.11.2016 video FC Saxan - FC Zaria 1-4 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 14:00
35 27.08.2016 video CF Ungheni - Dinamo-Auto 2-1 Nisporeni, teren sintetic 17:00
36   FC Academia - liberă      
02.09.2016 LETONIA - MOLDOVA U-21
05.09.2016 ȚARA GALILOR - MOLDOVA «A»

 

Rapoarte de joc
37 11.09.2016 video CSF Speranța - FC Academia 0-1 Nisporeni, teren sintetic 16:00
38 10.09.2016 video FC Sheriff - FC Milsami 2-0 Tiraspol, CS «Sheriff» 18:00
39 10.09.2016 video Petrocub-Hîncești - FC Dacia 0-4 Hîncești, stad. orășenesc 16:00
40 11.09.2016 video FC Zaria - FC Zimbru 3-0 Bălți, stad. orășenesc 16:00
41 10.09.2016 video FC Dinamo-Auto - FC Saxan 1-0 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 16:00
42   CF Ungheni - liberă    
Rapoarte de joc
43 17.09.2016 video FC Academia - FC Sheriff 0-1 s. Ghidighici 16:00
44 16.09.2016 video FC Milsami - Petrocub-Hîncești 5-0 Orhei, CSR 16:00
45 17.09.2016 video FC Dacia - FC Zaria 1-2 s. Speia, stad. «Dacia» 16:00
46 17.09.2016 video FC Zimbru - FC Dinamo-Auto 1-0 Chișinău, stad. «Zimbru» 19:00
47 16.09.2016 video FC Saxan - CF Ungheni 2-2 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 16:00
48   CSF Speranța - liberă      
20-21.09.2016 Cupa R. Moldova-Orange 1/16
Rapoarte de joc
49 25.09.2016 video FC Sheriff - CSF Speranța 2-0 Tiraspol, CS «Sheriff» 16:00
50 25.09.2016 video Petrocub-Hîncești - Academia 0-1 Hîncești, stad. orășenesc 16:00
51 25.09.2016 video FC Zaria - FC Milsami 0-2 Bălți, stad. orășenesc 16:00
52 25.09.2016 video FC Dinamo-Auto - FC Dacia 0-3 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 16:00
53 25.09.2016 video CF Ungheni - FC Zimbru 1-1 Nisporeni, teren sintetic 16:00
54   FC Saxan - liberă    
Rapoarte de joc
55 30.09.2016 video Speranța - Petrocub-Hîncești 1-0 Nisporeni, teren sintetic 16:00
56 30.09.2016 video FC Academia - FC Zaria 0-2 s. Ghidighici 16:00
57 30.09.2016 video FC Milsami - FC Dinamo-Auto 4-1 Orhei, CSR 16:00
58 01.10.2016 video FC Dacia - CF Ungheni 3-0 s. Speia, stad. «Dacia» 16:00
59 01.10.2016 video FC Zimbru - FC Saxan 2-0 Chișinău, st. «Zimbru», teren 2 16:00
60   FC Sheriff - liberă      
06.10.2016 MOLDOVA - SERBIA «A»
07.10.2016 CEHIA - MOLDOVA U-21
09.10.2016 MOLDOVA - IRLANDA «A»
11.10.2016 MALTA - MOLDOVA U-21
Rapoarte de joc
61 16.10.2016 video FC Petrocub-Hîncești - Sheriff 0-0 Hîncești, stad. orășenesc 15:00
62 16.10.2016 video FC Zaria - CSF Speranța 0-2 Bălți, stad. orășenesc 15:00
63 15.10.2016 video FC Dinamo-Auto - Academia 3-1 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 15:00
64 16.10.2016 video FC Milsami - CF Ungheni 4-0 Orhei, CSR 15:00
65 15.10.2016 video FC Saxan - FC Dacia 0-2 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 15:00
66   FC Zimbru - liberă      
Rapoarte de joc
67 21.10.2016 video FC Zimbru - FC Dacia 0-1 Chișinău, stad. «Zimbru» 19:00
68 21.10.2016 video FC Saxan - FC Milsami 0-1 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 15:00
69 21.10.2016 video CF Ungheni - FC Academia 1-2 Nisporeni, teren sintetic 15:00
70 21.10.2016 video Dinamo-Auto - CSF Speranța 1-4 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 15:00
71 21.10.2016 video FC Zaria - FC Sheriff 0-0 Bălți, stad. orășenesc 15:00
72   FC Petrocub-Hîncești - liberă      
25-26.10.2016 Cupa R. Moldova-Orange 1/8
Rapoarte de joc
73 30.10.2016 video FC Milsami - FC Zimbru 1-0 Orhei, CSR 14:00
74 29.10.2016 video FC Academia - FC Saxan 1-0 Chișinău, Joma Arena 15:00
75 29.10.2016 video CSF Speranța - CF Ungheni 3-0 Nisporeni, teren sintetic 15:00
76 30.10.2016 video FC Sheriff - FC Dinamo-Auto 3-0 Tiraspol, CS «Sheriff» 15:00
77 30.10.2016 video FC Petrocub-Hîncești - Zaria 2-2 Hîncești, stad. orășenesc 14:00
78   FC Dacia - liberă
Rapoarte de joc
79 05.11.2016 video FC Dacia - FC Milsami 1-1 s. Speia, stad. «Dacia» 14:00
80 05.11.2016 video FC Zimbru - FC Academia 2-0 Chișinău, stad. «Zimbru» 14:00
81 09.11.2016 video FC Saxan - CSF Speranța 2-2 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 13:00
82 05.11.2016 video CF Ungheni - FC Sheriff 1-2 Nisporeni, teren sintetic 14:00
83 04.11.2016 video Dinamo-Auto - FC Petrocub 0-1 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 14:00
84   FC Zaria - liberă      
12.11.2016 GEORGIA - MOLDOVA «A»
Rapoarte de joc
85 19.11.2016 video FC Academia - FC Dacia 0-1 s. Ghidighici 13:00
86 19.11.2016 video CSF Speranța - FC Zimbru 0-1 Nisporeni, teren sintetic 13:00
87 20.11.2016 video FC Saxan - FC Sheriff 1-5 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 13:00
88 19.11.2016 video Petrocub-Hîncești - Ungheni 5-0 Hîncești, stad. orășenesc 13:00
89 20.11.2016 video FC Zaria - FC Dinamo-Auto 2-1 Bălți, st.Pișcevic, t.sintetic 13:00
90   FC Milsami - liberă      

 

Rapoarte de joc
91 25.11.2016 video FC Milsami - FC Academia 2-0 Orhei, CSR 13:00
92 26.11.2016 video FC Dacia - CSF Speranța 1-0 s. Speia, stad. «Dacia» 13:00
93 26.11.2016 video FC Zimbru - FC Sheriff 1-4 Chișinău, stad. «Zimbru», t.s. 13:00
94 25.11.2016 video Saxan - FC Petrocub-Hîncești 2-0 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 13:00
95 25.11.2016 video CF Ungheni - FC Zaria 0-3 Nisporeni, teren sintetic 13:00
96   FC Dinamo-Auto - liberă      

 

Rapoarte de joc
97 30.11.2016 video CSF Speranța - FC Milsami 0-2 Nisporeni, teren sintetic 13:00
98 30.11.2016 video FC Sheriff - FC Dacia 1-0 Tiraspol, CS «Sheriff», Arena Mică 13:00
99 30.11.2016 video Petrocub-Hîncești - FC Zimbru 1-2 Hîncești, stad. orășenesc 13:00
100 29.11.2016 video FC Zaria - FC Saxan 2-0 Bălți, st.Pișcevic, t.sintetic 13:00
101 29.11.2016 video FC Dinamo-Auto - CF Ungheni 2-2 s. Ternovca, st. Dinamo-Auto, t.s 13:00
102   FC Academia - liberă      

 

Rapoarte de joc
103 04.12.2016 video FC Academia - CSF Speranța 3-1 Chișinău, Joma Arena 13:00
104 04.12.2016 video FC Milsami - FC Sheriff 2-1 Orhei, CSR 13:00
105 04.12.2016 video FC Dacia - Petrocub-Hîncești 1-1 s. Speia, stad. «Dacia» 13:00
106 04.12.2016 video FC Zimbru - FC Zaria 0-1 Chișinău, stad. «Zimbru», t.s 13:00
107 03.12.2016 video FC Saxan - FC Dinamo-Auto 0-3 Ceadîr-Lunga, teren sintetic 13:00
108   CF Ungheni - liberă      

 

Rapoarte de joc
109 10.12.2016 video FC Sheriff - FC Academia 1-0 Tiraspol, CS «Sheriff», Manej 17:00
110 09.12.2016 video Petrocub-Hîncești - FC Milsami 0-2 Hîncești, stad. orășenesc 13:00
111 10.12.2016 video FC Zaria - FC Dacia 1-0 Bălți, st. Pișcevic, t.sintetic 13:00
112 10.12.2016 video FC Dinamo-Auto - FC Zimbru 1-1 Ternovca, st. Dinamo-Auto,t.s 13:00
113 09.12.2016 video CF Ungheni - FC Saxan 3-0 Nisporeni, teren sintetic 13:00
114   CSF Speranța - liberă      

 

 
115 24.02.2017 CSF Speranța - FC Sheriff   Nisporeni, teren sintetic 13:00
116 24.02.2017 FC Academia - FC Petrocub-Hîncești   Chișinău, Joma Arena 13:00
117 24.02.2017 FC Milsami - FC Zaria   Vadul lui Vodă, CPSM, t.s 13:00
118 25.02.2017 FC Dacia - FC Dinamo-Auto   Chișinău, Joma Arena 13:00
119 25.02.2017 FC Zimbru - CF Ungheni   Chișinău, st. Zimbru, t.s 13:00
120   FC Saxan - liberă      
121 28.02.2017 FC Petrocub-Hîncești - CSF Speranța   Chișinău, st. Zimbru, t.s 14:00
122 28.02.2017 FC Zaria - FC Academia   Bălți, stad. Pișcevic, t.s 14:00
123 01.03.2017 FC Dinamo-Auto - FC Milsami   s. Ternovca, st. Dinamo-Auto 14:00
124 01.03.2017 CF Ungheni - FC Dacia   Nisporeni, teren sintetic 14:00
125 01.03.2017 FC Saxan - FC Zimbru   Ceadîr-Lunga, teren sintetic 14:00
126   FC Sheriff - liberă      
127 04.03.2017 FC Sheriff - FC Petrocub-Hîncești   Tiraspol, CS «Sheriff» 17:00
128 04.03.2017 CSF Speranța - FC Zaria   Nisporeni, teren sintetic 14:00
129 05.03.2017 FC Academia - FC Dinamo-Auto   s. Ghidighici 14:00
130 05.03.2017 CF Ungheni - FC Milsami   Nisporeni, teren sintetic 14:00
131 05.03.2017 FC Dacia - FC Saxan   s. Speia, stad. «Dacia» 14:00
132   FC Zimbru - liberă
    11-12.03.2017      
133   locul 3 – locul 1      
134   locul 4 – locul 11      
135   locul 5 – locul 10      
136   locul 6 – locul 9      
137   locul 7 – locul 8      
138   locul 2 - liber      
    16-17.03.2017      
139   9 – 7      
140   10 – 6      
141   11 – 5      
142   1 – 4      
143   2 – 3      
144   8 – liber      
    31.03-01.04.2017      
145   4 – 2      
146   5 – 1      
147   6 – 11      
148   7 – 10      
149   8 – 9      
150   3 – liber      
    04-05.04.2017      
151   10 – 8      
152   11 – 7      
153   1 – 6      
154   2 – 5      
155   3 – 4      
156   9 – liber      
    08-09.04.2017      
157   5 – 3      
158   6 – 2      
159   7 – 1      
160   8 – 11      
161   9 – 10      
162   4 – liber      
    14-15.04.2017      
163   11 – 9      
164   1 – 8      
165   2 – 7      
166   3 – 6      
167   4 – 5      
168   10 - liber      
    21-22.04.2017      
169   6 – 4      
170   7 – 3      
171   8 – 2      
172   9 – 1      
173   10 – 11      
174   5 – liber      
25-26.04.2017 Cupa R. Moldova-Orange 1/4
    29-30.04.2017      
175   1 – 10      
176   2 – 9      
177   3 – 8      
178   4 – 7      
179   5 – 6      
180   11 – liber      
    06-07.05.2017      
181   7 – 5      
182   8 – 4      
183   9 – 3      
184   10 – 2      
185   11 – 1      
186   6 – liber      
    12.05.2017      
187   2 – 11      
188   3 – 10      
189   4 – 9      
190   5 – 8      
191   6 – 7      
192   1 – liber      
16.05.2017 Cupa R. Moldova-Orange 1/2
    21.05.2017      
193   8 – 6      
194   9 – 5      
195   10 – 4      
196   11 – 3      
197   1 – 2      
198   7 – liber      
25.05.2017 Finala Cupei R. Moldova-Orange
30.05.2016 Meci suplimentar pentru stabilirea titlului de campion (în caz de necesitate)
Arhiva Diviziei Naționale
Loc Echipa M V E Î Golaveraj Puncte
1. Zimbru Chişinău 22 15 5 2 40-15 35
2. Tiligul Tiraspol 22 15 5 2 40-13 35
3. Bugeac Comrat 22 13 7 2 51-11 33
4. Tighina Bender 22 9 8 5 21-17 26
5. CSS Amocom Chişinău 22 9 7 6 32-25 25
6. Constructorul Chişinău 22 8 7 7 46-32 23
7. Dinamo-Codru Chişinău 22 8 5 9 30-23 21
8. Speranţa Nisporeni 22 6 5 11 20-32 17
9. Olimpia Bălţi 22 5 7 10 19-24 17
10. Moldova Borosenii Noi 22 7 2 13 22-42 16
11. Cristalul Făleşti 22 3 3 16 25-60 9
12. Constructorul Leova 22 2 3 17 11-63 7
Meci pentru locul 1: Zimbru – Tiligul +:- (neprezentare)
Golgheteri: Serghei Alexandrov (Bugeac), Oleg Flentea (Constructorul Ch.) – câte 13 goluri
A retrogradat: Constructorul Leova
Au promovat: Nistru Otaci, Nistru Ciobruciu, Tricon Cahul, Universul Ciuciuleni şi Codru Călăraşi